You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Dart Forum - dartn-forum.de - Das dartn.de Dart Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

GermanDartsFan

PDC-Weltmeister

Posts: 7,857

Location: Bautzen

wcf.user.option.userOption51: 2013

  • Send private message

21

Sunday, August 4th 2019, 11:02am

Players Championship Nr. 21
Samstag, 03. August, Halle 39 - Hildesheim


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) - Freilos
Bradley Brooks 6-2 Arron Monk
Steve West (32) 6-0 Reece Robinson
Harry Ward 6-5 Matt Clark

Board 2
Jamie Hughes (16) 6-5 Wayne Jones
Darius Labanauskas 6-3 Davy Van Baelen
Chris Dobey (17) 6-4 Jelle Klaasen
Diogo Portela 6-3 Patrick van den Boogaard

Board 3

Jonny Clayton (8) 6-5 Jose Justicia
David Pallett 6-5 Danny van Trijp
James Wilson (25) 6-4 Toni Alcinas
Berry van Peer 6-3 Christian Kist

Board 4
Mensur Suljovic (9) 6-0 Yordi Meeuwisse (102.5 - 83.0)
Devon Petersen 6-3 Ryan Harrington
Vincent van der Voort (24) 6-3 Scott Taylor
Martin Schindler 6-1 Jerry Hendriks (87.0 - 82.1)

Board 5
Dimitri Van den Bergh 6-5 Joe Cullen (5)
Rowby-John Rodriguez 6-4 Tony Newell (86.8 - 85.5)
Alan Tabern 6-3 Ross Smith (28)
Justin Pipe 6-3 Vincent Van der Meer

Board 6
Simon Whitlock (12) 6-3 Christian Bunse (96.0 - 89.4)
Jan Dekker 6-1 Kevin Garcia
Matthew Edgar 6-3 John Henderson (21)
Joe Murnan 6-3 Tom Lonsdale

Board 7
Nathan Aspinall (4) 6-2 Robert Thornton
Kevin Burness 6-4 Michael Barnard
Ron Meulenkamp (29) 6-3 James Richardson
Andy Boulton 6-4 George Killington

Board 8
Jermaine Wattimena (13) 6-3 Jose De Sousa
Adrian Gray 6-4 Robert Owen
Mervyn King (20) 6-1 Alan Norris
Mario Robbe 6-4 Zoran Lerchbacher (85.7 - 84.0)

Board 9
Dave Chisnall (2) 6-4 Kirk Shepherd
Andrew Gilding 6-4 Robert Marijanovic (84.1 - 78.8)
William O'Connor (31) 6-2 Arjan Konterman
Cristo Reyes 6-1 Mark Webster

Board 10

Jeffrey De Zwaan (15) 6-3 Dave Prins (Stream)
Ronny Huybrechts 6-5 Brendan Dolan (Stream)
Danny Noppert (18) 6-4 Steve Lennon (Stream)
Madars Razma 6-0 Benito van de Pas (Stream)

Board 11

Adam Hunt 6-3 Glen Durrant (7) (Stream)
Ryan Meikle 6-2 Brett Claydon (Stream)
Kyle Anderson (26) 6-4 Ryan Joyce (Stream)
Mark McGeeney 6-5 Jamie Lewis (Stream)

Board 12
Michael Smith (10) 6-5 Raymond van Barneveld
Barrie Bates 6-5 Mike van Duivenbode
Darren Webster (23) 6-1 Cody Harris
Niels Zonneveld 6-5 Mark Wilson

Board 13
Gavin Carlin 6-2 Ricky Evans (6)
Dirk van Duijvenbode 6-2 Simon Stevenson
Luke Humphries 6-2 Ryan Searle (27)
Josh Payne 6-1 Luke Woodhouse

Board 14

Carl Wilkinson 6-5 Steve Beaton (11)
Mickey Mansell 6-1 Callan Rydz
Keegan Brown (22) 6-5 Marko Kantele
Justin Smith 6-1 Kim Huybrechts

Board 15

Krzysztof Ratajski (3) 6-2 Maik Kuivenhoven
Jonathan Worsley 6-2 Geert Nentjes
Gabriel Clemens (30) 6-0 Peter Hudson (102.5 - 78.3)
Ritchie Edhouse 6-3 Vincent Kamphuis

Board 16

Conan Whitehead 6-5 Stephen Bunting (14)
Tytus Kanik 6-2 Scott Baker
Richard North 6-4 Max Hopp (19) (81.9 - 87.5)
Ted Evetts 6-1 Wessel Nijman

2. Runde:

Ian White (1) 6-2 Bradley Brooks
Harry Ward 6-5 Steve West (32)
Darius Labanauskas 6-4 Jamie Hughes (16) (Stream)
Diogo Portela 6-5 Chris Dobey (17) (Stream)

Jonny Clayton (8) 6-1 David Pallett
Berry van Peer 6-2 James Wilson (25)
Mensur Suljovic (9) 6-3 Devon Petersen (91.3 - 84.6) (Stream)
Vincent van der Voort (24) 6-2 Martin Schindler (95.1 - 92.7) (Stream)

Dimitri Van den Bergh 6-3 Rowby-John Rodriguez (93.4 - 82.5)
Justin Pipe 6-3 Alan Tabern
Simon Whitlock (12) 6-3 Jan Dekker
Matthew Edgar 6-5 Joe Murnan

Kevin Burness 6-5 Nathan Aspinall (4)
Ron Meulenkamp (29) 6-1 Andy Boulton
Jermaine Wattimena (13) 6-1 Adrian Gray
Mervyn King (20) 6-4 Mario Robbe

Dave Chisnall (2) 6-3 Andrew Gilding
William O'Connor (31) 6-2 Cristo Reyes
Jeffrey De Zwaan (15) 6-1 Ronny Huybrechts
Danny Noppert (18) 6-5 Madars Razma

Adam Hunt 6-4 Ryan Meikle
Mark McGeeney 6-5 Kyle Anderson (26)
Michael Smith (10) 6-2 Barrie Bates
Darren Webster (23) 6-5 Niels Zonneveld

Gavin Carlin 6-2 Dirk van Duijvenbode
Luke Humphries 6-1 Josh Payne
Mickey Mansell 6-0 Carl Wilkinson
Keegan Brown (22) 6-5 Justin Smith

Krzysztof Ratajski (3) 6-2 Jonathan Worsley
Gabriel Clemens (30) 6-3 Ritchie Edhouse (85.9 - 87.1)
Conan Whitehead 6-4 Tytus Kanik
Ted Evetts 6-5 Richard North
Losers: £500

3. Runde
Ian White (1) 6-1 Harry Ward
Darius Labanauskas 6-2 Diogo Portela
Jonny Clayton (8) 6-2 Berry van Peer
Mensur Suljovic (9) 6-2 Vincent van der Voort (24) (91.2 - 79.3)

Dimitri Van den Bergh 6-4 Justin Pipe
Simon Whitlock (12) 6-0 Matthew Edgar
Ron Meulenkamp (29) 6-1 Kevin Burness
Jermaine Wattimena (13) 6-5 Mervyn King (20)

Dave Chisnall (2) 6-3 William O'Connor (31) (Stream)
Danny Noppert (18) 6-5 Jeffrey De Zwaan (15)
Mark McGeeney 6-3 Adam Hunt
Michael Smith (10) 6-5 Darren Webster

Luke Humphries 6-3 Gavin Carlin
Mickey Mansell 6-4 Keegan Brown (22)
Krzysztof Ratajski (3) 6-3 Gabriel Clemens (30) (91.8 - 82.8) (Stream)
Conan Whitehead 6-3 Ted Evetts
Losers: £1.000

Achtelfinale
Ian White (1) 6-3 Darius Labanauskas (95.4 - 91.2)
Mensur Suljovic (9) 6-3 Jonny Clayton (8) (101.8 - 91.0)
Dimitri van den Bergh 6-1 Simon Whitlock (12) (95.9 - 77.0) (Stream)
Ron Meulenkamp (29) 6-2 Jermaine Wattimena (13) (95.8 - 92.3)

Danny Noppert (18) 6-3 Dave Chisnall (2) (98.5 - 103.5)
Michael Smith (10) 6-4 Mark McGeeney (95.2 - 93.9) (Stream)
Mickey Mansell 6-3 Luke Humphries (89.7 - 93.1)
Krzysztof Ratajski (3) 6-3 Conan Whitehead (99.0 - 87.2)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Ian White (1) 6-4 Mensur Suljovic (9) (102.2 - 94.5) (Stream)
Dimitri van den Bergh 6-5 Ron Meulenkamp (95.4 - 96.0)
Danny Noppert (18) 6-3 Michael Smith (10) (92.8 - 83.7) (Stream)
Krzysztof Ratajski (3) 6-5 Mickey Mansell (97.5 - 97.4)
Losers: £2.250

Halbfinale
Dimitri van den Bergh 7-6 Ian White (1) (98.4 - 98.5) (Stream)
Krzysztof Ratajski (3) 7-1 Danny Noppert (18) (103.9 - 82.1) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Krzysztof Ratajski (3) 8-7 Dimitri van den Bergh (89.1 - 93.7) (Stream)
Winner £10.000
Runner-Up: £6.000


Sieger PC Nr.21: Krzysztof Ratajski
Verein: DC Black Cherry's Kirschau
dartn.de // Lidarts-Liga-Homepage
Lieblingsspieler: die Deutschen, sonst pro Spiel immer einen

This post has been edited 1 times, last edit by "GermanDartsFan" (Aug 4th 2019, 11:29am)


MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

22

Sunday, August 4th 2019, 6:51pm

Players Championship Nr. 22
Sonntag, 04. August, Halle 39 - Hildesheim


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-2 Mario Robbe
Reece Robinson 6-2 Michael Barnard
William O'Connor (32) 6-3 Bradley Brooks
Gavin Carlin 6-4 Callan Rydz

Board 2
Mike de Decker 6-5 Danny Noppert (16)
Adrian Gray 6-3 Vincent van der Meer
Jamie Hughes (17) 6-3 Justin Pipe
Harry Ward 6-4 Dirk van Duijvenbode

Board 3
Mensur Suljovic (8) 6-1 Berry van Peer (84.8 - 82.2)
Wayne Jones 6-5 George Killington
James Wilson (25) 6-2 Steve Lennon
Ryan Meikle 6-3 Jan Dekker

Board 4
Michael Smith (9) 6-2 David Pallett
Rowby-John Rodriguez 6-2 Richard North (100.3 - 82.9)
Vincent van der Voort (24) 6-3 Andrew Gilding
Christian Bunse 6-5 José de Sousa (84.7 - 88.2)

Board 5
Joe Cullen (5) 6-2 Steve West
Luke Humphries 6-1 Kevin Burness
Kyle Anderson (28) 6-4 Davy van Baelen
Benito van de Pas 6-3 Robert Owen

Board 6
Steve Beaton (12) 6-3 Mark McGeeney
Danny van Trijp 6-3 Simon Stevenson
Keegan Brown (21) 6-4 Ritchie Edhouse
Mike van Duivenbode 6-2 Jerry Hendriks

Board 7
Nathan Aspinall (4) 6-2 Carl Wilkinson
Mark Wilson 6-4 Cristo Reyes
Gabriel Clemens (29) 6-1 Scott Taylor (99.3 - 80.3)
Geert Nentjes 6-5 Kevin Garcia

Board 8
Jermaine Wattimena (13) 6-4 Christian Kist
Jelle Klaasen 6-5 Jose Justicia
Raymond van Barneveld 6-5 Mervyn King (20)
Ryan Joyce 6-5 Ronny Huybrechts

Board 9
Dave Chisnall (2) 6-3 Kirk Shepherd
Peter Hudson 6-4 Tom Lonsdale
Andy Boulton (31) 6-1 Ross Smith
Joe Murnan 6-4 Dave Prins

Board 10
Brendan Dolan 6-5 Jeffrey de Zwaan (15)
Alan Norris 6-3 Adam Hunt
Chris Dobey (18) 6-5 Jonathan Worsley
Justin Smith 6-5 Zoran Lerchbacher (92.3 - 89.0)

Board 11
Ricky Evans (7) 6-5 Scott Baker (Stream)
Martin Schindler 6-3 Darius Labanauskas (97.6 - 93.1) (Stream)
Ryan Harrington 6-4 Ron Meulenkamp (26) (Stream)
Mark Webster 6-5 Vincent Kamphuis (Stream)

Board 12
Glen Durrant (10) 6-3 James Richardson
Madars Razma 6-4 Tytus Kanik
Darren Webster (23) 6-1 Arjan Konterman
Maik Kuivenhoven 6-4 Yordi Meeuwisse

Board 13
Jonny Clayton (6) 6-4 Toni Alcinas
Cody Harris 6-5 Kim Huybrechts
Wessel Nijman 6-3 Dimitri van den Bergh (27)
Patrick van den Boogaard 6-5 Brett Claydon

Board 14
Simon Whitlock (11) 6-3 Barrie Bates
Marko Kantele 6-2 Josh Payne
Mickey Mansell 6-4 John Henderson (22)
Conan Whitehead 6-1 Robert Marijanovic (97.9 - 86.7)

Board 15
Krzysztof Ratajski (3) 6-1 Alan Tabern
Devon Petersen 6-0 Jamie Lewis
Ryan Searle (30) 6-3 Ted Evetts
Matt Clark 6-3 Diogo Portela

Board 16
Stephen Bunting (14) 6-0 Robert Thornton (Stream)
Luke Woodhouse 6-3 Niels Zonneveld (Stream)
Max Hopp (19) 6-3 Matthew Edgar (95.0 - 89.1) (Stream)
Arron Monk 6-1 Tony Newell (Stream)

2. Runde
Ian White (1) 6-5 Reece Robinson
William O'Connor (32) 6-1 Gavin Carlin
Mike de Decker 6-1 Adrian Gray
Harry Ward 6-5 Jamie Hughes (17)

Mensur Suljovic (8) 6-4 Wayne Jones (90.9 - 90.3)
Ryan Meikle 6-5 James Wilson (25)
Michael Smith (9) 6-1 Rowby-John Rodriguez (100.5 - 87.8) (Stream)
Vincent van der Voort (24) 6-2 Christian Bunse (87.4 - 83.8) (Stream)

Joe Cullen (5) 6-3 Luke Humphries
Kyle Anderson (28) 6-1 Benito van de Pas
Steve Beaton (12) 6-5 Danny van Trijp
Mike van Duivenbode 6-5 Keegan Brown (21)

Nathan Aspinall (4) 6-2 Mark Wilson (Stream)
Gabriel Clemens (29) 6-3 Geert Nentjes (95.8 - 82.2) (Stream)
Jermaine Wattimena (13) 6-5 Jelle Klaasen
Ryan Joyce 6-2 Raymond van Barneveld

Dave Chisnall (2) 6-3 Peter Hudson
Andy Boulton 6-4 Joe Murnan
Brendan Dolan 6-2 Alan Norris
Chris Dobey (18) 6-2 Justin Smith

Ricky Evans (7) 6-3 Martin Schindler (91.7 - 92.8)
Mark Webster 6-2 Ryan Harrington
Glen Durrant (10) 6-3 Madars Razma
Darren Webster (23) 6-5 Maik Kuivenhoven

Cody Harris 6-5 Jonny Clayton (6)
Wessel Nijman 6-4 Patrick van den Boogaard
Marko Kantele 6-5 Simon Whitlock (11)
Conan Whitehead 6-2 Mickey Mansell

Krzysztof Ratajski (3) 6-2 Devon Petersen
Ryan Searle (30) 6-1 Matt Clark
Stephen Bunting (14) 6-3 Luke Woodhouse
Arron Monk 6-2 Max Hopp (19) (87.0 - 78.3)
Losers: £500

3. Runde
Ian White (1) 6-3 William O'Connor (32)
Harry Ward 6-1 Mike de Decker
Mensur Suljovic (8) 6-3 Ryan Meikle (98.5 - 90.3)
Michael Smith (9) 6-3 Vincent van der Voort (24)

Joe Cullen (5) 6-2 Kyle Anderson (28)
Steve Beaton (12) 6-2 Mike van Duivenbode
Gabriel Clemens (29) 6-5 Nathan Aspinall (4) (96.5 - 86.0)
Jermaine Wattimena (13) 6-2 Ryan Joyce (Stream)

Dave Chisnall (2) 6-0 Andy Boulton
Brendan Dolan 6-2 Chris Dobey (18)
Ricky Evans (7) 6-2 Mark Webster
Glen Durrant (10) 6-1 Darren Webster (23) (Stream)

Cody Harris 6-5 Wessel Nijman
Marko Kantele 6-5 Conan Whitehead
Krzysztof Ratajski (3) 6-4 Ryan Searle (30)
Arron Monk 6-4 Stephen Bunting (14)
Losers: £1.000

Achtelfinale
Ian White (1) 6-5 Harry Ward (95.8 - 82.8)
Mensur Suljovic (8) 6-3 Michael Smith (9) (95.1 - 88.7) (Stream)
Steve Beaton (12) 6-1 Joe Cullen (5) (103.6 - 92.4)
Jermaine Wattimena (13) 6-5 Gabriel Clemens (29) (87.3 - 91.0)

Brendan Dolan 6-5 Dave Chisnall (2) (106.7 -102.2)
Glen Durrant (10) 6-2 Ricky Evans (7) (96.0 - 91.5)
Cody Harris 6-1 Marko Kantele (87.3 - 83.0)
Krzysztof Ratajski (3) 6-5 Arron Monk (87.0 - 84.7) (Stream)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Mensur Suljovic (8) 6-5 Ian White (1) (91.1 - 94.4)
Jermaine Wattimena (13) 6-2 Steve Beaton (12) (93.9 - 87.7) (Stream)
Brendan Dolan 6-5 Glen Durrant (10) (96.5 - 94.0) (Stream)
Cody Harris 6-4 Krzysztof Ratajski (3) (99.0 - 103.3)
Losers: £2.250

Halbfinale
Jermaine Wattimena (13) 7-6 Mensur Suljovic (8) (96.7 - 93.9) (Stream)
Brendan Dolan 7-3 Cody Harris (100.4 - 100.2) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Brendan Dolan 8-5 Jermaine Wattimena (13) (94.6 - 96.3) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 22: Brendan Dolan
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

23

Tuesday, September 10th 2019, 10:26pm

Players Championship Nr. 23
Dienstag, 10. September, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Michael van Gerwen (1) 6-4 Boris Koltsov
Dirk van Duijvenbode 6-4 Steve Lennon
Darren Webster (32) 6-1 Joe Murnan
Justin Pipe 6-2 Ryan Joyce

Board 2
Luke Humphries 6-4 Ricky Evans (16)
Bradley Brooks 6-2 Marko Kantele
Mark Webster 6-3 Nathan Aspinall (17)
Maik Kuivenhoven 6-5 Andrew Gilding

Board 3
Peter Wright (8) 6-2 Stephen Burton (Stream)
Gary Anderson 6-1 Toni Alcinas (Stream)
Adam Hunt 6-5 Keegan Brown (25) (Stream)
Madars Razma 6-3 Wayne Jones (Stream)

Board 4
Ross Smith 6-3 Joe Cullen (9)
Kim Huybrechts 6-2 José Justicia
Danny Noppert (24) 6-1 Peter Hudson
Mickey Mansell 6-2 Jan Dekker

Board 5
James Wade (5) 6-4 Jonathan Worsley
William O'Connor 6-3 Arron Monk
John Henderson (28) 6-2 Terry Temple
Mark Dudbridge 6-3 Matthew Edgar

Board 6
Jonny Clayton (12) 6-4 Luke Woodhouse
Ryan Meikle 6-2 Ted Evetts
Steve Beaton (21) 6-1 Mark Wilson
José de Sousa 6-4 Nathan Rafferty

Board 7
Josh Payne 6-5 Dave Chisnall (4)
Rece Robinson 6-5 Ryan Searle
Mervyn King (29) 6-4 Mike van Duivenbode
Mark McGeeney 6-3 Gavin Carlin

Board 8
Jermaine Wattimena (13) 6-3 Nathan Derry
Richard North 6-3 Niels Zonneveld
Stephen Bunting (20) 6-2 Zoran Lerchbacher (99.2 - 91.4)
James Wilson 6-3 Yordi Meeuwisse

Board 9
Ian White (2) 6-2 Adrian Gray
Kirk Shepherd 6-4 Kevin Burness
Gabriel Clemens (31) 6-3 Carl Wilkinson (94.0 - 84.8)
Kyle Anderson 6-3 Callan Rydz

Board 10
Michael Smith (15) 6-2 Cristo Reyes
Ron Meulenkamp 6-2 Andy Jenkins
Martin Schindler 6-3 Jamie Hughes (18) (101.6 - 92.9)
Alan Norris 6-5 Harry Ward

Board 11
Krzysztof Ratajski (7) 6-2 Brendan Dolan
Cody Harris 6-5 Robert Thornton
Vincent van der Voort (26) 6-1 Christian Bunse (96.9 - 91.7)
David Pallett 6-3 Matt Clark

Board 12
Adrian Lewis (10) 6-4 George Killington (Stream)
Jelle Klaasen 6-4 Andy Boulton (Stream)
Simon Whitlock (23) 6-4 Raymond van Barneveld (Stream)
James Richardson 6-4 Benito van de Pas (Stream)

Board 13
Steve West 6-5 Daryl Gurney (6)
Simon Stevenson 6-2 Mario Robbe
Max Hopp (27) 6-5 Devon Petersen (95.2 - 87.9)
Scott Baker 6-0 Gary Eastwood

Board 14
Glen Durrant (11) 6-3 Christian Kist
Robert Owen 6-5 Conan Whitehead
Chris Dobey (22) 6-2 Ryan Harrington
Berry van Peer 6-1 Tony Newell

Board 15
Gerwyn Price (3) 6-2 Barrie Bates
Davy van Baelen 6-1 Rowby-John Rodriguez (91.7 - 85.9)
Dimitri van den Bergh (30) 6-2 Vincent van der Meer
Jamie Lewis 6-4 Tytus Kanik

Board 16
Rob Cross (14) 6-1 Alan Tabern
Michael Barnard 6-4 Geert Nentjes
Jeffrey de Zwaan (19) 6-2 Eddie Dootson
Ritchie Edhouse 6-1 Ronny Huybrechts

2. Runde
Michael van Gerwen (1) 6-4 Dirk van Duijvenbode
Justin Pipe 6-3 Darren Webster (32)
Luke Humphries 6-3 Bradley Brooks
Mark Webster 6-2 Maik Kuivenhoven

Peter Wright (8) 6-3 Gary Anderson
Madars Razma 6-3 Adam Hunt
Kim Huybrechts 6-5 Ross Smith
Danny Noppert (24) 6-3 Mickey Mansell

James Wade (5) 6-4 William O'Connor
John Henderson (28) 6-4 Mark Dudbridge
Ryan Meikle 6-2 Jonny Clayton (12)
José de Sousa 6-1 Steve Beaton (21)

Josh Payne 6-5 Reece Robinson
Mervyn King (29) 6-4 Mark McGeeney
Jermaine Wattimena (13) 6-5 Richard North (Stream)
James Wilson 6-2 Stephen Bunting (20) (Stream)

Ian White (2) 6-2 Kirk Shepherd
Kyle Anderson 6-5 Gabriel Clemens (31) (99.3 - 94.8)
Ron Meulenkamp 6-4 Michael Smith (15) (Stream)
Martin Schindler 6-5 Alan Norris (89.5 - 93.5) (Stream)

Krzysztof Ratajski (7) 6-4 Cody Harris
Vincent van der Voort (26) 6-3 David Pallett
Adrian Lewis (10) 6-3 Jelle Klaasen
James Richardson 6-2 Simon Whitlock (23)

Simon Stevenson 6-5 Steve West
Max Hopp (27) 6-5 Scott Baker (99.4 - 96.8)
Glen Durrant (11) 6-3 Robert Owen
Chris Dobey (22) 6-1 Berry van Peer

Gerwyn Price (3) 6-5 Davy van Baelen
Dimitri van den Bergh (30) 6-1 Jamie Lewis
Rob Cross (14) 6-2 Michael Barnard
Jeffrey de Zwaan (19) 6-2 Ritchie Edhouse
Losers: £500

3. Runde
Michael van Gerwen (1) 6-2 Justin Pipe
Luke Humphries 6-3 Mark Webster
Peter Wright (8) 6-3 Madars Razma
Danny Noppert (24) 6-2 Kim Huybrechts

John Henderson (28) 6-3 James Wade (5)
José de Sousa 6-5 Ryan Meikle (Stream)
Josh Payne 6-4 Mervyn King (29)
Jermaine Wattimena (13) 6-3 James Wilson

Ian White (2) 6-1 Kyle Anderson
Martin Schindler 6-3 Ron Meulenkamp (94.8 - 96.0)
Vincent van der Voort (26) 6-5 Krzysztof Ratajski (7)
Adrian Lewis (10) 6-5 James Richardson

Max Hopp (27) 6-5 Simon Stevenson (95.3 - 94.5)
Glen Durrant (11) 6-4 Chris Dobey (22) (Stream)
Gerwyn Price (3) 6-1 Dimitri van den Bergh (30)
Rob Cross (14) 6-1 Jeffrey de Zwaan (19)
Losers: £1.000

Achtelfinale
Michael van Gerwen (1) 6-1 Luke Humphries (103.7 - 90.9) (Stream)
Peter Wright (8) 6-5 Danny Noppert (24) (90.1 - 89.9)
José de Sousa 6-4 John Henderson (28) (96.1 - 96.2)
Jermaine Wattimena (13) 6-1 Josh Payne (100.0 - 93.3)

Martin Schindler 6-5 Ian White (2) (96.4 - 101.3)
Adrian Lewis (10) 6-1 Vincent van der Voort (26) (95.5 - 88.8)
Glen Durrant (11) 6-5 Max Hopp (27) (98.5 - 96.2)
Gerwyn Price (3) 6-4 Rob Cross (14) (94.8 - 99.9) (Stream)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Peter Wright (8) 6-5 Michael van Gerwen (1) (99.9 - 98.5) (Stream)
José de Sousa 6-5 Jermaine Wattimena (13) (98.4 - 91.3)
Adrian Lewis (10) 6-2 Martin Schindler (101.4 - 92.4)
Gerwyn Price (3) 6-2 Glen Durrant (11) (98.7 - 88.9) (Stream)
Losers: £2.250

Halbfinale
José de Sousa 7-3 Peter Wright (8) (94.0 - 92.2) (Stream)
Gerwyn Price (3) 7-4 Adrian Lewis (10) (97.6 - 87.0) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
José de Sousa 8-1 Gerwyn Price (3) (95.7 - 84.8) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 23: José de Sousa
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

24

Wednesday, September 11th 2019, 9:19pm

Players Championship Nr. 24
Mittwoch, 11. September, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-3 Peter Hudson
Devon Petersen 6-5 Andy Boulton
José de Sousa (32) 6-2 Jamie Lewis
Alan Norris 6-2 Ronny Huybrechts

Board 2
Nathan Aspinall (16) 6-4 Cody Harris
Nathan Rafferty 6-5 Arron Monk
Jeffrey de Zwaan (17) 6-5 Kevin Burness
Scott Taylor 6-2 Christian Bunse (88.7 - 78.6)

Board 3
Joe Cullen (8) 6-2 Alan Tabern
Richard North 6-2 Conan Whitehead
Vincent van der Voort (25) 6-1 Simon Stevenson
Justin Pipe 6-1 Vincent van der Meer

Board 4
Adrian Lewis (9) 6-3 Stephen Burton
Kyle Anderson 6-5 Brendan Dolan
Keegan Brown (24) 6-5 Robert Thornton
Josh Payne 6-5 Geert Nentjes

Board 5
Peter Wright (5) 6-3 Barrie Bates
Matthew Edgar 6-0 Gary Eastwood
Mervyn King (28) 6-2 Christian Kist
Tytus Kanik 6-5 George Killington

Board 6
Jermaine Wattimena (12) 6-5 Mark Dudbridge
Mario Robbe 6-2 Berry van Peer
Luke Woodhouse 6-1 Chris Dobey (21)
Ross Smith 6-3 Steve West

Board 7
James Wade (4) 6-3 Marko Kantele
Jonathan Worsley 6-4 Mickey Mansell
Dimitri van den Bergh (29) 6-1 Ryan Meikle
James Richardson 6-3 Kirk Shepherd

Board 8
Jelle Klaasen 6-3 Rob Cross (13) (Stream)
David Pallett 6-3 Mark Webster (Stream)
Steve Beaton (20) 6-0 Ryan Harrington (Stream)
Raymond van Barneveld 6-3 José Justicia (Stream)

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-2 Adam Hunt
Martin Schindler 6-5 Callan Rydz (94.4 - 89.0)
Darren Webster (31) 6-1 Bradley Brooks
Michael Barnard 6-3 Eddie Dootson

Board 10
Davy van Baelen 6-4 Ricky Evans (15)
Maik Kuivenhoven 6-2 Luke Humphries
Jamie Hughes (18) 6-3 William O'Connor
Dirk van Duijvenbode 6-2 Wayne Jones

Board 11
Krzysztof Ratajski (7) 6-5 Andy Jenkins (Stream)
Ritchie Edhouse 6-5 Gary Anderson (Stream)
James Wilson 6-5 Max Hopp (26) (92.8 - 93.4) (Stream)
Andrew Gilding 6-5 Toni Alcinas (Stream)

Board 12
Glen Durrant (10) 6-1 Scott Baker
Rowby-John Rodriguez 6-2 Mike van Duivenbode (92.3 - 81.3)
Simon Whitlock (23) 6-2 Harry Ward
Ryan Searle 6-5 Reece Robinson

Board 13
Daryl Gurney (6) 6-5 Yordi Meeuwisse
Steve Lennon 6-4 Ryan Joyce
John Henderson (27) 6-2 Nathan Derry
Gavin Carlin 6-2 Ted Evetts

Board 14
Jonny Clayton (11) 6-2 Terry Temple
Matt Clark 6-2 Kim Huybrechts
Danny Noppert (22) 6-2 Boris Koltsov
Ron Meulenkamp 6-2 Tony Newell

Board 15
Dave Chisnall (3) 6-4 Jan Dekker
Mark Wilson 6-3 Niels Zonneveld
Gabriel Clemens (30) 6-4 Mark McGeeney (97.7 - 93.3)
Joe Murnan 6-2 Adrian Gray

Board 16
Zoran Lerchbacher 6-4 Michael Smith (14) (89.1 - 89.9)
Benito van de Pas 6-3 Madars Razma
Carl Wilkinson 6-1 Stephen Bunting (19)
Cristo Reyes 6-3 Robert Owen

2. Runde
Devon Petersen 6-2 Ian White (1)
Alan Norris 6-4 José de Sousa (32)
Nathan Aspinall (16) 6-2 Nathan Rafferty (Stream)
Scott Taylor 6-5 Jeffrey de Zwaan (17) (Stream)

Joe Cullen (8) 6-2 Richard North
Justin Pipe 6-3 Vincent van der Voort (25)
Kyle Anderson 6-5 Adrian Lewis (9)
Keegan Brown (24) 6-0 Josh Payne

Peter Wright (5) 6-4 Matthew Edgar
Mervyn King (28) 6-2 Tytus Kanik
Jermaine Wattimena (12) 6-1 Mario Robbe
Ross Smith 6-1 Luke Woodhouse

James Wade (4) 6-1 Jonathan Worsley
James Richardson 6-5 Dimitri van den Bergh (29)
Jelle Klaasen 6-4 David Pallett
Raymond van Barneveld 6-2 Steve Beaton (20)

Gerwyn Price (2) 6-1 Martin Schindler (101.8 - 89.0)
Darren Webster (31) 6-4 Michael Barnard
Maik Kuivenhoven 6-5 Davy van Baelen
Jamie Hughes (18) 6-5 Dirk van Duijvenbode

Krzysztof Ratajski (7) 6-1 Ritchie Edhouse
James Wilson 6-3 Andrew Gilding
Glen Durrant (10) 6-3 Rowby-John Rodriguez (99.0 - 91.0) (Stream)
Simon Whitlock (23) 6-2 Ryan Searle (Stream)

Steve Lennon 6-3 Daryl Gurney (6)
John Henderson (27) 6-4 Gavin Carlin
Jonny Clayton (11) 6-2 Matt Clark
Ron Meulenkamp 6-2 Danny Noppert (22)

Dave Chisnall (3) 6-4 Mark Wilson
Gabriel Clemens (30) 6-4 Joe Murnan (89.6 - 80.1)
Benito van de Pas 6-5 Zoran Lerchbacher (98.1 - 96.3)
Cristo Reyes 6-3 Carl Wilkinson
Losers: £500

3. Runde
Devon Petersen 6-2 Alan Norris (Stream)
Scott Taylor 6-3 Nathan Aspinall (16)
Justin Pipe 6-1 Joe Cullen (8)
Kyle Anderson 6-3 Keegan Brown (24)

Peter Wright (5) 6-1 Mervyn King (28)
Jermaine Wattimena (12) 6-5 Ross Smith
James Wade (4) 6-1 James Richardson
Raymond van Barneveld 6-4 Jelle Klaasen

Gerwyn Price (2) 6-4 Darren Webster (31)
Jamie Hughes (18) 6-2 Maik Kuivenhoven
James Wilson 6-3 Krzysztof Ratajski (7)
Glen Durrant (10) 6-1 Simon Whitlock

John Henderson (27) 6-3 Steve Lennon
Ron Meulenkamp 6-5 Jonny Clayton (11)
Dave Chisnall (3) 6-5 Gabriel Clemens (30) (95.8 - 93.0) (Stream)
Benito van de Pas 6-1 Cristo Reyes
Losers: £1.000

Achtelfinale
Scott Taylor 6-5 Devon Petersen (86.3 - 89.1)
Justin Pipe 6-4 Kyle Anderson (101.5 - 96.4)
Jermaine Wattimena (12) 6-4 Peter Wright (5) (96-2 - 97.0) (Stream)
James Wade (4) 6-3 Raymond van Barneveld (105.0 - 99.3) (Stream)

Jamie Hughes (18) 6-5 Gerwyn Price (2) (99.4 - 98.0)
James Wilson 6-3 Glen Durrant (10) (105.8 - 96.5)
John Henderson (27) 6-5 Ron Meulenkamp (91.0 - 89.7) - John Henderson hits a nine-dart finish!
Dave Chisnall (3) 6-4 Benito van de Pas (98.5 - 104.8)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Scott Taylor 6-4 Justin Pipe (97.8 - 97.9) (Stream)
James Wade (4) 6-5 Jermaine Wattimena (12) (96.9 - 91.2)
Jamie Hughes (18) 6-3 James Wilson (91.0 - 94.3) (Stream)
Dave Chisnall (3) 6-3 John Henderson (27) (103.7 - 99.0)
Losers: £2.250

Halbfinale
James Wade (4) 7-4 Scott Taylor (92.8 - 86.5) (Stream)
Dave Chisnall (3) 7-6 Jamie Hughes (18) (99.5 - 108.0) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
James Wade (4) 8-6 Dave Chisnall (3) (92.2 - 92.4) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 24: James Wade
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

25

Sunday, September 22nd 2019, 1:24pm

Players Championship Nr. 25
Samstag, 21. September, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-2 Alan Tabern
Niels Zonneveld 6-3 Nathan Derry
Kim Huybrechts 6-0 William O'Connor (32)
Mike van Duivenbode 6-5 Mickey Mansell

Board 2
Ryan Harrington 6-1 Ricky Evans (16)
Ron Meulenkamp 6-1 Michael Barnard
Jeffrey de Zwaan (17) 6-3 Robert Owen
Richard North 6-5 Vincent van der Meer

Board 3
Joe Cullen (8) 6-2 Gavin Carlin
Jonathan Worsley 6-4 Martin Schindler (86.6 - 91.6)
Max Hopp (25) 6-2 Ryan Searle (89.0 - 89.3)
Matt Clark 6-3 Tony Newell

Board 4
Geert Nentjes 6-5 Glen Durrant (9)
Harry Ward 6-5 Ronny Huybrechts
Luke Humphries 6-2 John Henderson (24)
Reece Robinson 6-4 Zoran Lerchbacher (88.5 - 87.2)

Board 5
Daryl Gurney (5) 6-2 Darren Webster
Steve Lennon 6-1 Christian Kist
Mervyn King (28) 6-5 Yordi Meeuwisse
Josh Payne 6-4 Benito van de Pas

Board 6
Boris Koltsov 6-5 Jermaine Wattimena (12)
Steve West 6-4 Terry Temple
Jelle Klaasen 6-3 Stephen Bunting (21)
Simon Stevenson 6-0 Ritchie Edhouse

Board 7
Peter Wright (4) 6-5 Gary Anderson (Stream)
James Wilson 6-5 Mario Robbe (Stream)
Simon Whitlock (29) 6-1 Scott Baker (Stream)
Ryan Joyce 6-3 Stephen Burton (Stream)

Board 8
Raymond van Barneveld 6-5 Jonny Clayton (13)
Brendan Dolan 6-2 Jamie Lewis
Kevin Burness 6-3 Chris Dobey (20)
Callan Rydz 6-2 Mark Wilson

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-2 Rowby-John Rodriguez (98.5 - 86.8)
Dirk van Duijvenbode 6-4 Adrian Gray
José de Sousa (31) 6-3 Kirk Shepherd
Conan Whitehead 6-2 Peter Hudson

Board 10
Davy van Baelen 6-3 Jamie Hughes (15)
Vincent Kamphuis 6-5 Barrie Bates
Michael Smith (18) 6-5 Ross Smith
Mark Webster 6-2 Eddie Dootson

Board 11
Mensur Suljovic (7) 6-4 Tytus Kanik (94.3 - 94.3)
Joe Murnan 6-4 Mark Dudbridge
Vincent van der Voort (26) 6-3 Christian Bunse (84.9 - 75.9)
Matthew Edgar 6-4 Ted Evetts

Board 12
Adrian Lewis (10) 6-1 Carl Wilkinson
José Justicia 6-3 Cody Harris
Danny Noppert (23) 6-2 James Richardson
Andy Boulton 6-0 Mark McGeeney

Board 13
Krzysztof Ratajski (6) 6-4 Devon Petersen
Justin Pipe 6-3 Cristo Reyes
Berry van Peer 6-5 Dimitri van den Bergh (27)
Arron Monk 6-5 Darius Labanauskas

Board 14
Andy Jenkins 6-5 Rob Cross (11) (Stream)
Robert Thornton 6-3 John Michael (Stream)
Keegan Brown (22) 6-3 Madars Razma (Stream)
Adam Hunt 6-5 Maik Kuivenhoven (Stream)

Board 15
Dave Chisnall (3) 6-2 Jamie Bain
Luke Woodhouse 6-5 Marko Kantele
Wayne Jones 6-2 Gabriel Clemens (30) (94.8 - 93.5)
Toni Alcinas 6-3 Jan Dekker

Board 16
Nathan Aspinall (14) 6-5 Cameron Menzies
Alan Norris 6-4 Bradley Brooks
Steve Beaton (19) 6-1 Gary Eastwood
Ryan Meikle 6-5 George Killington

2. Runde
Ian White (1) 6-3 Niels Zonneveld
Mike van Duivenbode 6-2 Kim Huybrechts
Ron Meulenkamp 6-1 Ryan Harrington
Jeffrey de Zwaan (17) 6-3 Richard North

Joe Cullen (8) 6-5 Jonathan Worsley
Max Hopp (25) 6-3 Matt Clark (96.5 - 85.9)
Geert Nentjes 6-3 Harry Ward
Luke Humphries 6-3 Reece Robinson

Daryl Gurney (5) 6-3 Steve Lennon
Mervyn King (28) 6-0 Josh Payne
Steve West 6-3 Boris Koltsov
Jelle Klaasen 6-3 Simon Stevenson

Peter Wright (4) 6-3 James Wilson
Ryan Joyce 6-2 Simon Whitlock (29)
Raymond van Barneveld 6-4 Brendan Dolan (Stream)
Callan Rydz 6-2 Kevin Burness (Stream)

Gerwyn Price (2) 6-3 Dirk van Duijvenbode
Conan Whitehead 6-2 José de Sousa (31)
Davy van Baelen 6-4 Vincent Kamphuis
Michael Smith (18) 6-3 Mark Webster

Mensur Suljovic (7) 6-2 Joe Murnan (101.0 - 87.9)
Matthew Edgar 6-2 Vincent van der Voort (26)
Adrian Lewis (10) 6-5 José Justicia
Andy Boulton 6-3 Danny Noppert (23)

Justin Pipe 6-4 Krzysztof Ratajski (6)
Berry van Peer 6-2 Arron Monk
Robert Thornton 6-4 Andy Jenkins
Keegan Brown (22) 6-5 Adam Hunt

Dave Chisnall (3) 6-5 Luke Woodhouse
Toni Alcinas 6-5 Wayne Jones
Nathan Aspinall (14) 6-4 Alan Norris (Stream)
Ryan Meikle 6-0 Steve Beaton (19) (Stream)
Losers: £500

3. Runde
Ian White (1) 6-2 Mike van Duivenbode
Jeffrey de Zwaan (17) 6-3 Ron Meulenkamp - Jeffrey de Zwaan hits a nine-dart finish!
Max Hopp (25) 6-5 Joe Cullen (8) (96.9 - 90.5)
Luke Humphries 6-4 Geert Nentjes

Daryl Gurney (5) 6-3 Mervyn King (28) (Stream)
Jelle Klaasen 6-3 Steve West
Peter Wright (4) 6-2 Ryan Joyce
Callan Rydz 6-4 Raymond van Barneveld

Gerwyn Price (2) 6-1 Conan Whitehead
Michael Smith (18) 6-0 Davy van Baelen
Mensur Suljovic (7) 6-3 Matthew Edgar (88.1 - 85.4)
Andy Boulton 6-3 Adrian Lewis (10)

Justin Pipe 6-4 Berry van Peer
Keegan Brown (22) 6-5 Robert Thornton
Toni Alcinas 6-4 Dave Chisnall (3) (Stream)
Nathan Aspinall (14) 6-3 Ryan Meikle
Losers: £1.000

Achtelfinale
Ian White (1) 6-0 Jeffrey de Zwaan (17) (106.1 - 99.3)
Max Hopp (25) 6-5 Luke Humphries (91.0 - 87.1)
Daryl Gurney (5) 6-3 Jelle Klaasen (96.9 - 94.2)
Peter Wright (4) 6-3 Callan Rydz (108.3 - 101.3) (Stream)

Michael Smith (18) 6-1 Gerwyn Price (2) (98.2 - 84.8)
Mensur Suljovic (7) 6-2 Andy Boulton (95.4 - 88.0) (Stream)
Justin Pipe 6-0 Keegan Brown (22) (99.1 - 86.5)
Nathan Aspinall (14) 6-5 Toni Alcinas (98.5 - 97.3)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Ian White (1) 6-3 Max Hopp (25) (99.5 - 92.6) (Stream)
Daryl Gurney (5) 6-2 Peter Wright (4) (89.3 - 89.1)
Michael Smith (18) 6-2 Mensur Suljovic (7) (100.4 - 90.6) (Stream)
Nathan Aspinall (14) 6-4 Justin Pipe (96.8 - 102.1)
Losers: £2.250

Halbfinale
Daryl Gurney (5) 7-4 Ian White (1) (100.5 - 94.1) (Stream)
Nathan Aspinall (14) 7-5 Michael Smith (18) (92.2 - 90.1) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Daryl Gurney (5) 8-5 Nathan Aspinall (14) (98.6 - 97.0) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 25: Daryl Gurney
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

26

Sunday, September 22nd 2019, 11:15pm

Players Championship Nr. 26
Sonntag, 22. September, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-3 Jan Dekker
Alan Tabern 6-2 Zoran Lerchbacher (88.2 - 82.1)
William O'Connor (32) 6-3 Barrie Bates
Andy Jenkins 6-1 Michael Barnard

Board 2
Jamie Lewis 6-4 Michael Smith (16)
Gary Eastwood 6-3 Bradley Brooks
Jeffrey de Zwaan (17) 6-1 Steve Lennon
Geert Nentjes 6-4 Eddie Dootson

Board 3
Jelle Klaasen 6-4 Joe Cullen (8)
Matthew Edgar 6-1 Yordi Meeuwisse
John Henderson (25) 6-3 Josh Payne
Darius Labanauskas 6-2 Matt Clark

Board 4
Jamie Bain 6-3 Adrian Lewis (9)
Andy Boulton 6-1 Simon Stevenson
Mike van Duivenbode 6-5 Max Hopp (24) (91.3 - 86.1)
Luke Woodhouse 6-2 Mark Wilson

Board 5
Steve West 6-3 Peter Wright (5)
Kevin Burness 6-4 Ryan Searle
Mervyn King (28) 6-3 Reece Robinson
Scott Baker 6-5 Peter Hudson

Board 6
Nathan Aspinall (12) 6-3 Nathan Derry (Stream)
Ritchie Edhouse 6-1 Niels Zonneveld (Stream)
Stephen Bunting (21) 6-3 Tytus Kanik (Stream)
Martin Schindler 6-4 Darren Webster (91.2 - 89.1) (Stream)

Board 7
Daryl Gurney (4) 6-2 Cameron Menzies
Terry Temple 6-4 Jonathan Worsley
Ronny Huybrechts 6-5 Simon Whitlock (29)
Gary Anderson 6-1 Mark Dudbridge

Board 8
James Richardson 6-3 Jermaine Wattimena (13)
Mark McGeeney 6-5 Davy van Baelen
Cody Harris 6-4 Chris Dobey (30)
Kyle McKinstry 6-3 Vincent Kamphuis

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-3 Mario Robbe
Ron Meulenkamp 6-3 Carl Wilkinson
José de Sousa (31) 6-4 Marko Kantele
Robert Owen 6-2 Christian Kist

Board 10
Jamie Hughes (15) 6-4 Boris Koltsov
John Michael 6-2 Joe Murnan
Cristo Reyes 6-5 Ricky Evans (18)
Devon Petersen 6-2 Brendan Dolan

Board 11
Mensur Suljovic (7) 6-4 Richard North (90.8 - 89.3)
Gavin Carlin 6-3 Ted Evetts
Madars Razma 6-2 Vincent van der Voort (26)
Ryan Joyce 6-5 Dirk van Duijvenbode

Board 12
Glen Durrant (10) 6-0 Mickey Mansell
Conan Whitehead 6-3 Vincent van der Meer
Danny Noppert (23) 6-3 Berry van Peer
James Wilson 6-5 Raymond van Barneveld

Board 13
Krzysztof Ratajski (6) 6-5 Maik Kuivenhoven (Stream)
Ross Smith 6-4 Benito van de Pas (Stream)
Dimitri van den Bergh (27) 6-1 Robert Thornton (Stream)
Alan Norris 6-3 Scott Taylor (Stream)

Board 14
Rob Cross (11) 6-1 Rowby-John Rodriguez (84.5 - 80.0)
José Justicia W-F Arron Monk
Keegan Brown (22) 6-1 Harry Ward
Toni Alcinas 6-3 Mark Webster

Board 15
Ryan Meikle 6-3 Dave Chisnall (3)
Kim Huybrechts 6-3 Callan Rydz
Gabriel Clemens (30) 6-1 Christian Bunse (96.0 - 81.3)
Tony Newell 6-5 Adam Hunt

Board 16
Jonny Clayton (14) 6-2 Adrian Gray
Justin Pipe 6-3 Kirk Shepherd
Steve Beaton (19) 6-5 Wayne Jones
Stephen Burton 6-3 Ryan Harrington

2. Runde
Ian White (1) 6-2 Alan Tabern
Andy Jenkins 6-4 William O'Connor (32)
Gary Eastwood 6-2 Jamie Lewis
Geert Nentjes 6-3 Jeffrey de Zwaan (17)

Matthew Edgar 6-5 Jelle Klaasen
John Henderson (25) 6-5 Darius Labanauskas
Andy Boulton 6-0 Jamie Bain
Mike van Duivenbode 6-2 Luke Woodhouse

Steve West 6-0 Kevin Burness
Mervyn King (28) 6-4 Scott Baker
Nathan Aspinall (12) 6-5 Ritchie Edhouse
Martin Schindler 6-4 Stephen Bunting (21) (94.2 - 88.9)

Daryl Gurney (4) 6-4 Terry Temple
Gary Anderson 6-2 Ronny Huybrechts
James Richardson 6-5 Mark McGeeney
Kyle McKinstry 6-5 Cody Harris

Ron Meulenkamp 6-2 Gerwyn Price (2) (Stream)
José de Sousa (31) 6-4 Robert Owen (Stream)
Jamie Hughes (15) 6-2 John Michael
Cristo Reyes 6-5 Devon Petersen

Mensur Suljovic (7) 6-2 Gavin Carlin (91.0 - 77.4)
Ryan Joyce 6-4 Madars Razma
Glen Durrant (10) 6-1 Conan Whitehead (Stream)
Danny Noppert (23) 6-2 James Wilson (Stream)

Ross Smith 6-5 Krzysztof Ratajski (6)
Alan Norris 6-5 Dimitri van den Bergh (27)
Rob Cross (11) 6-3 José Justicia - Rob Cross hits a nine-dart finish!
Keegan Brown (22) 6-5 Toni Alcinas

Kim Huybrechts 6-2 Ryan Meikle
Gabriel Clemens (30) 6-0 Tony Newell (93.9 - 81.9)
Jonny Clayton (14) 6-1 Justin Pipe
Stephen Burton 6-5 Steve Beaton (19)
Losers: £500

3. Runde
Ian White (1) 6-4 Andy Jenkins (Stream)
Geert Nentjes 6-1 Gary Eastwood
Matthew Edgar 6-5 John Henderson (25)
Andy Boulton 6-1 Mike van Duivenbode

Steve West 6-5 Mervyn King (28)
Martin Schindler 6-4 Nathan Aspinall (12) (91.0 - 85.1)
Gary Anderson 6-2 Daryl Gurney (4) (Stream)
James Richardson 6-4 Kyle McKinstry

Ron Meulenkamp 6-2 José de Sousa (31)
Cristo Reyes 6-3 Jamie Hughes (15)
Mensur Suljovic (7) 6-4 Ryan Joyce (97.3 - 89.9)
Glen Durrant (10) 6-4 Danny Noppert (23)

Ross Smith 6-1 Alan Norris
Rob Cross (11) 6-2 Keegan Brown (22)
Gabriel Clemens (30) 6-5 Kim Huybrechts (97.8 - 95.3)
Jonny Clayton (14) 6-1 Stephen Burton
Losers: £1.000

Achtelfinale
Ian White (1) 6-3 Geert Nentjes (103.7 - 94.1)
Andy Boulton 6-3 Matthew Edgar (94.2 - 93.9)
Steve West 6-3 Martin Schindler (102.4 - 93.7)
Gary Anderson 6-2 James Richardson (108.7 - 87.5)

Cristo Reyes 6-3 Ron Meulenkamp (94.9 - 93.9) (Stream)
Mensur Suljovic (7) 6-2 Glen Durrant (10) (112.6 - 91.0)
Ross Smith 6-5 Rob Cross (11) (96.9 - 96.2)
Jonny Clayton (14) 6-2 Gabriel Clemens (30) (103.6 - 100.0) (Stream)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Ian White (1) 6-0 Andy Boulton (103.7 - 81.0)
Steve West 6-3 Gary Anderson (97.3 - 104.0) (Stream)
Mensur Suljovic (7) 6-5 Cristo Reyes (97.9 - 95.9)
Jonny Clayton (14) 6-1 Ross Smith (97.9 - 85.5) (Stream)
Losers: £2.250

Halbfinale
Ian White (1) 7-2 Steve West (115.0 - 91.1) (Stream)
Mensur Suljovic (7) 7-5 Jonny Clayton (14) (102.3 - 95.6) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Mensur Suljovic (7) 8-7 Ian White (1) (97.1 - 107.0) (Stream) - Ian White hits a nine-dart finish!
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 26: Mensur Suljovic
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

27

Friday, October 4th 2019, 10:47pm

Players Championship Nr. 27
Freitag, 04. Oktober, Citywest Hotel - Dublin


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Scott Baker 6-5 Ian White (1)
Scott Taylor 6-3 Terry Temple
Cody Harris 6-2 William O'Connor (32)
Reece Robinson 6-2 Rowby-John Rodriguez (89.5 - 88.3)

Board 2
Bradley Brooks 6-5 Jamie Hughes (16)
Alan Norris 6-2 Zoran Lerchbacher (102.0 - 93.3)
Michael Smith (17) 6-4 Maik Kuivenhoven
Mickey Mansell 6-5 Matt Clark

Board 3
Mensur Suljovic (8) 6-4 Ryan Searle (91.2 - 99.0)
Ross Smith 6-2 Vincent van der Meer
Max Hopp 6-4 John Henderson (25) (104.6 - 90.4)
Callan Rydz 6-3 Niels Zonneveld

Board 4
Joe Cullen (9) 6-1 Mario Robbe
Brendan Dolan 6-2 Kirk Shepherd
Vincent van der Voort (24) 6-3 Jesús Noguera
Davy van Baelen 6-2 Michael Barnard

Board 5
James Wade (5) 6-2 Cameron Menzies
Mark McGeeney 6-3 Conan Whitehead
José de Sousa (28) 6-2 Matthew Edgar
Ritchie Edhouse 6-1 Kim Huybrechts

Board 6
Adrian Lewis (12) 6-4 Simon Stevenson
José Justicia 6-4 Berry van Peer
Barrie Bates (21) 6-4 Chris Dobey
Robert Owen 6-3 Eddie Dootson

Board 7
Krzysztof Ratajski (4) 6-2 Peter Hudson
Robert Thornton 6-3 Jan Dekker
Gabriel Clemens (29) 6-4 Gavin Carlin (100.5 - 96.6)
Ronny Huybrechts 6-5 Benito van de Pas

Board 8
Rob Cross (13) 6-5 Jelle Klaasen (Stream)
Andy Boulton 6-2 Richard North (Stream)
James Richardson 6-4 Steve Beaton (30) (Stream)
Steve Lennon 6-4 Mark Dudbridge (Stream)

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-1 Adrian Gray
Tytus Kanik 6-5 Jamie Lewis
Simon Whitlock (31) 6-1 Mark Wilson
Ron Meulenkamp 6-1 Christian Bunse (96.6 - 88.0)

Board 10
Jermaine Wattimena (15) 6-2 Boris Koltsov
Harry Ward 6-5 Marko Kantele
Jeffrey de Zwaan (18) 6-5 Josh Payne
Adam Hunt 6-5 Darius Labanauskas

Board 11
Peter Wright (7) 6-1 Geert Nentjes
Dirk van Duijvenbode 6-5 Nathan Rafferty
Ted Evetts 6-3 Dimitri van den Bergh (26)
Tony Newell 6-5 Ryan Harrington

Board 12
Glen Durrant (10) 6-5 Alan Tabern
Cristo Reyes 6-1 Gary Eastwood
Keegan Brown (23) 6-2 George Killington
David Pallett 6-4 David Evans

Board 13
Daryl Gurney (6) 6-3 Andrew Gilding
Carl Wilkinson 6-5 Nathan Derry
Luke Humphries 6-5 Mervyn King (27)
Luke Woodhouse 6-2 Wayne Jones

Board 14
Nathan Aspinall (11) 6-3 Gary Anderson (Stream)
Dawson Murschell 6-5 Arron Monk (Stream)
Stephen Bunting (22) 6-5 Jonathan Worsley (Stream)
Martin Schindler 6-1 Christian Kist (89.6 - 84.4) (Stream)

Board 15
Steve West 6-2 Dave Chisnall (3)
Joe Murnan 6-5 Mark Webster
Danny Noppert (30) 6-1 Darren Webster
Stephen Burton 6-2 Madars Razma

Board 16
Jonny Clayton (14) 6-5 Ryan Meikle
Justin Pipe 6-5 Devon Petersen
Ricky Evans (19) 6-2 Mike van Duivenbode
Ryan Joyce 6-4 Kevin Burness

2. Runde
Scott Taylor 6-5 Scott Baker
Reece Robinson 6-3 Cody Harris
Alan Norris 6-5 Bradley Brooks
Michael Smith (17) 6-1 Mickey Mansell

Mensur Suljovic (8) 6-4 Ross Smith (103.6 - 95.9)
Callan Rydz 6-5 Max Hopp (93.0 - 89.0)
Brendan Dolan 6-4 Joe Cullen (9)
Vincent van der Voort (24) 6-4 Davy van Baelen

Mark McGeeney 6-4 James Wade (5) (Stream)
José de Sousa (28) 6-5 Ritchie Edhouse (Stream)
José Justicia 6-2 Adrian Lewis (12)
Robert Owen 6-5 Barrie Bates

Krzysztof Ratajski (4) 6-2 Robert Thornton
Ronny Huybrechts 6-4 Gabriel Clemens (29) (93.5 - 100.2)
Rob Cross (13) 6-3 Andy Boulton
James Richardson 6-4 Steve Lennon

Gerwyn Price (2) 6-1 Tytus Kanik
Simon Whitlock (31) 6-5 Ron Meulenkamp
Jermaine Wattimena (15) 6-4 Harry Ward (Stream)
Jeffrey de Zwaan (18) 6-2 Adam Hunt (Stream)

Peter Wright (7) 6-4 Dirk van Duijvenbode
Ted Evetts 6-2 Tony Newell
Cristo Reyes 6-1 Glen Durrant (10)
David Pallett 6-5 Keegan Brown (23)

Daryl Gurney (6) 6-3 Carl Wilkinson
Luke Woodhouse 6-4 Luke Humphries
Nathan Aspinall (11) 6-1 Dawson Murschell
Martin Schindler 6-5 Stephen Bunting (22) (97.8 - 96.8)

Steve West 6-5 Joe Murnan
Danny Noppert (30) 6-2 Stephen Burton
Justin Pipe 6-4 Jonny Clayton (14)
Ryan Joyce 6-0 Ricky Evans (19)
Losers: £500

3. Runde
Scott Taylor 6-4 Reece Robinson
Michael Smith (17) 6-1 Alan Norris
Mensur Suljovic (8) 6-5 Callan Rydz (91.4 - 87.3) (Stream)
Vincent van der Voort (24) 6-3 Brendan Dolan

Mark McGeeney 6-4 José de Sousa (28)
Robert Owen 6-4 José Justicia
Krzysztof Ratajski (4) 6-3 Ronny Huybrechts
Rob Cross (13) 6-3 James Richardson

Gerwyn Price (2) 6-5 Simon Whitlock (31) (Stream)
Jermaine Wattimena (15) 6-5 Jeffrey de Zwaan (18)
Ted Evetts 6-3 Peter Wright (7)
Cristo Reyes 6-3 David Pallett

Daryl Gurney (6) 6-1 Luke Woodhouse
Nathan Aspinall (11) 6-5 Martin Schindler (95.8 - 103.7)
Danny Noppert (30) 6-5 Steve West
Ryan Joyce 6-5 Justin Pipe
Losers: £1.000

Achtelfinale
Scott Taylor 6-3 Michael Smith (17) (92.4 - 93.9)
Mensur Suljovic (8) 6-5 Vincent van der Voort (24) (103.3 - 101.7)
Robert Owen 6-2 Mark McGeeney (90.9 - 86.4)
Krzysztof Ratajski (4) 6-5 Rob Cross (13) (97.4 - 99.7) (Stream)

Gerwyn Price (2) 6-4 Jermaine Wattimena (15) (104.8 - 95.8)
Cristo Reyes 6-3 Ted Evetts (94.6 - 95.6)
Nathan Aspinall (11) 6-3 Daryl Gurney (6) (94.5 - 92.8) (Stream)
Ryan Joyce 6-5 Danny Noppert (30) (95.3 - 88.4)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Mensur Suljovic (8) 6-0 Scott Taylor (94.9 - 87.9) (Stream)
Krzysztof Ratajski (4) 6-3 Robert Owen (101.8 - 95.2)
Gerwyn Price (2) 6-4 Cristo Reyes (94.4 - 91.2) (Stream)
Ryan Joyce 6-3 Nathan Aspinall (11) (96.2 - 97.8)
Losers: £2.250

Halbfinale
Krzysztof Ratajski (4) 7-3 Mensur Suljovic (8) (98.0 - 95.2) (Stream)
Gerwyn Price (2) 7-6 Ryan Joyce (96.5 - 97.5) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Gerwyn Price (2) 8-7 Krzysztof Ratajski (4) (99.3 - 95.5) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000


Sieger PC Nr. 27: Gerwyn Price
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

28

Saturday, October 5th 2019, 9:58pm

Players Championship Nr. 28
Samstag, 05. Oktober, Citywest Hotel - Dublin


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Michael van Gerwen (1) 6-3 Devon Petersen
Alan Norris 6-3 Davy van Baelen
Gabriel Clemens (32) 6-3 Cameron Menzies (101.2 - 91.4)
Terry Temple 6-4 Christian Kist

Board 2
Jermaine Wattimena (16) 6-4 James Richardson
Andrew Gilding 6-1 Jamie Lewis
Michael Smith (17) 6-5 Robert Owen
Steve Lennon 6-1 Tony Newell

Board 3
Peter Wright (8) 6-3 Carl Wilkinson
Martin Schindler 6-4 Mike van Duivenbode (101.5 - 90.4)
Gary Anderson 6-1 Vincent van der Voort (25)
David Evans 6-4 Ted Evetts

Board 4
Mensur Suljovic (9) 6-3 Alan Tabern (107.1 - 91.7) (Stream)
Adam Hunt 6-3 Mark Wilson (Stream)
Keegan Brown (24) 6-2 Mark McGeeney (Stream)
William O'Connor 6-3 Max Hopp (96.2 - 98.9) (Stream)

Board 5
Cody Harris 6-5 Dave Chisnall (5)
Christian Bunse 6-5 Nathan Derry (94.3 - 97.0)
Zoran Lerchbacher W-F Mervyn King (28)
Josh Payne 6-4 Vincent van der Meer

Board 6
Nathan Aspinall (12) 6-3 Brendan Dolan
Kim Huybrechts 6-4 Dawson Murschell
Gavin Carlin 6-2 Steve Beaton (21)
Scott Baker 6-5 Reece Robinson

Board 7
Krzysztof Ratajski (4) 6-4 Ryan Searle
Mark Webster 6-4 Jelle Klaasen
José de Sousa (29) 6-2 Mark Dudbridge
Stephen Burton 6-5 Darren Webster

Board 8
Joe Murnan 6-4 Adrian Lewis (13) (Stream)
Madars Razma 6-2 Ryan Joyce (Stream)
Jesús Noguera 6-2 Ricky Evans (30) (Stream)
Boris Koltsov 6-5 Wayne Jones (Stream)

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-0 Jonathan Worsley
Justin Pipe 6-1 Ronny Huybrechts
Luke Humphries 6-4 Simon Whitlock (31)
Robert Thornton 6-2 Bradley Brooks

Board 10
Jonny Clayton (15) 6-4 Benito van de Pas
Maik Kuivenhoven 6-4 Luke Woodhouse
Jamie Hughes (18) 6-1 Harry Ward
Ryan Harrington 6-4 Barrie Bates

Board 11
James Wade (7) 6-1 Steve West
Arron Monk 6-2 Matthew Edgar
John Henderson (26) 6-2 Eddie Dootson
Dirk van Duijvenbode 6-0 George Killington

Board 12
Joe Cullen (10) 6-1 Mario Robbe
Matt Clark 6-5 Richard North
José Justicia 6-5 Stephen Bunting (23)
Mickey Mansell 6-0 Jan Dekker

Board 13
Daryl Gurney (6) 6-2 Kirk Shepherd
Scott Taylor 6-2 Michael Barnard
Dimitri van den Bergh (27) 6-2 Geert Nentjes
Ritchie Edhouse 6-2 Kevin Burness

Board 14
Glen Durrant (11) 6-3 Ross Smith
Cristo Reyes 6-4 Berry van Peer
Chris Dobey (22) 6-3 Adrian Gray
Ryan Meikle 6-3 Darius Labanauskas

Board 15
Ian White (3) 6-2 Niels Zonneveld
Andy Boulton 6-3 Ron Meulenkamp
Danny Noppert (30) 6-1 Simon Stevenson
Tytus Kanik 6-4 Marko Kantele

Board 16
Rob Cross (14) 6-2 Rowby-John Rodriguez (88.5 - 79.7)
Conan Whitehead 6-0 Gary Eastwood
David Pallett 6-4 Jeffrey de Zwaan (19)
Callan Rydz 6-4 Peter Hudson

2. Runde
Alan Norris 6-4 Michael van Gerwen (1)
Gabriel Clemens (32) 6-2 Terry Temple (100.7 - 85.2)
Jermaine Wattimena (16) 6-1 Andrew Gilding
Michael Smith (17) 6-3 Steve Lennon

Peter Wright (8) 6-2 Martin Schindler (101.9 - 83.2)
David Evans 6-3 Gary Anderson
Mensur Suljovic (9) 6-3 Adam Hunt (98.8 - 90.8) - Mensur Suljovic hits a nine-dart finish!
Keegan Brown (24) 6-2 William O'Connor

Christian Bunse 6-4 Cody Harris (87.6 - 91.9)
Josh Payne 6-4 Zoran Lerchbacher (87.2 - 86.3)
Kim Huybrechts 6-1 Nathan Aspinall (12)
Scott Baker 6-3 Gavin Carlin

Mark Webster 6-3 Krzysztof Ratajski (4) (Stream)
José de Sousa (29) 6-1 Stephen Burton (Stream)
Madars Razma 6-3 Joe Murnan
Jesús Noguera 6-5 Boris Koltsov

Gerwyn Price (2) 6-4 Justin Pipe (Stream)
Luke Humphries 6-3 Robert Thornton (Stream)
Jonny Clayton (15) 6-5 Maik Kuivenhoven
Jamie Hughes (18) 6-0 Ryan Harrington

James Wade (7) 6-2 Arron Monk
John Henderson (26) 6-4 Dirk van Duijvenbode
Joe Cullen (10) 6-3 Matt Clark
José Justicia 6-1 Mickey Mansell

Daryl Gurney (6) 6-5 Scott Taylor
Ritchie Edhouse 6-3 Dimitri van den Bergh (27)
Glen Durrant (11) 6-0 Cristo Reyes
Ryan Meikle 6-1 Chris Dobey (22)

Ian White (3) 6-3 Andy Boulton
Danny Noppert (30) 6-3 Tytus Kanik
Conan Whitehead 6-4 Rob Cross (14)
Callan Rydz 6-4 David Pallett
Losers: £500

3. Runde
Gabriel Clemens (32) 6-5 Alan Norris (107.9 - 104.4)
Jermaine Wattimena (16) 6-4 Michael Smith (17)
Peter Wright (8) 6-2 David Evans (Stream)
Mensur Suljovic (9) 6-3 Keegan Brown (24) (92.3 - 94.8)

Christian Bunse 6-4 Josh Payne (97.0 - 87.8)
Kim Huybrechts 6-4 Scott Baker
José de Sousa (29) 6-4 Mark Webster
Jesús Noguera 6-4 Madars Razma

Gerwyn Price (2) 6-2 Luke Humphries
Jonny Clayton (15) 6-0 Jamie Hughes (18)
James Wade (7) 6-4 John Henderson (26)
José Justicia 6-4 Joe Cullen (10)

Ritchie Edhouse 6-5 Daryl Gurney (6)
Glen Durrant (11) 6-3 Ryan Meikle (Stream)
Ian White (3) 6-2 Danny Noppert
Conan Whitehead 6-4 Callan Rydz
Losers: £1.000

Achtelfinale
Jermaine Wattimena (16) 6-1 Gabriel Clemens (32) (100.4 - 96.7) (Stream)
Mensur Suljovic (9) 6-2 Peter Wright (8) (102.0 - 94.4)
Kim Huybrechts 6-5 Christian Bunse (93.7 - 82.4)
José de Sousa (29) 6-2 Jesús Noguera (91.8 - 80.3) (Stream)

Gerwyn Price (2) 6-5 Jonny Clayton (15) (94.3 - 93.5)
James Wade (7) 6-5 José Justicia (90.6 - 86.8)
Glen Durrant (11) 6-4 Ritchie Edhouse (102.0 - 92.5)
Ian White (2) 6-4 Conan Whitehead (95.0 - 92.2)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Mensur Suljovic (9) 6-2 Jermaine Wattimena (93.3 - 93.3) (Stream)
José de Sousa (29) 6-3 Kim Huybrechts (103.3 - 97.7)
Gerwyn Price (2) 6-2 James Wade (7) (88.3 - 83.0)
Glen Durrant (11) 6-5 Ian White (2) (103.7 - 98.9) (Stream)
Losers: £2.250

Halbfinale
José de Sousa (29) 7-3 Mensur Suljovic (9) (98.6 - 93.2) (Stream)
Glen Durrant (11) 7-6 Gerwyn Price (2) (97.7 - 98.1) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
José de Sousa (29) 8-6 Glen Durrant (11) (93.8 - 92.9) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000


Sieger PC Nr. 28: José de Sousa
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

29

Monday, October 14th 2019, 11:11pm

Players Championship Nr. 29
Montag, 14. Oktober, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-2 Andrew Gilding
Rowby-John Rodriguez
6-2 Jonathan Worsley (100.3 - 89.1)
Ross Smith (32) 6-2 Ryan Searle
Peter Hudson 6-5 Nathan Derry

Board 2
Ritchie Edhouse 6-2 Ricky Evans (16)
Steve West 6-4 Stephen Burton
José de Sousa (17) 6-1 Martin Schindler (103.6 - 93.3)
Kim Huybrechts 6-2 José Justicia

Board 3
Joe Cullen (8) 6-4 Vincent van der Meer
Simon Stevenson 6-4 Kevin Garcia
Simon Whitlock (25) 6-2 Ryan Harrington
Steve Lennon 6-4 Scott Taylor

Board 4
Adrian Lewis (9) 6-4 David Evans
Wayne Jones 6-3 Mark McGeeney
Danny Noppert (24) 6-4 Geert Nentjes
Joe Murnan 6-2 Adrian Gray

Board 5
Daryl Gurney (5) 6-4 Matthew Dennant
Yordi Meeuwisse 6-2 Dave Prins
Robert Owen 6-5 Justin Pipe (28)
Josh Payne 6-2 Tytus Kanik

Board 6
Ron Meulenkamp 6-3 Jamie Hughes (12)
George Killington 6-3 Davy van Baelen
Tony Newell 6-5 Dimitri van den Bergh (21)
Arron Monk 6-4 Darren Webster

Board 7
Dave Chisnall (4) 6-3 Mario Robbe (Stream)
Alan Norris 6-3 Robert Thornton (Stream)
Luke Humphries 6-1 William O'Connor (29) (Stream)
Richard North 6-4 Cristo Reyes (Stream)

Board 8
Jeffrey de Zwaan (13) 6-3 Benito van de Pas
Darius Labanauskas 6-5 Alan Tabern
Stephen Bunting (30) 6-5 Luke Woodhouse
Reece Robinson 6-4 Mike van Duivenbode

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-2 Matthew Edgar
Marko Kantele 6-5 Conan Whitehead
Gavin Carlin 6-2 Kyle Anderson (31)
Matt Clark 6-4 Michael Barnard

Board 10
John Michael 6-5 Chris Dobey (15)
Devon Petersen 6-4 Barrie Bates
Steve Beaton (18) 6-3 Dirk van Duijvenbode
Adam Huckvale 6-2 Diogo Portela

Board 11
Glen Durrant (7) 6-5 Andy Boulton (Stream)
Cody Harris 6-3 Ryan Meikle (Stream)
Gabriel Clemens (26) 6-5 Jelle Klaasen (94.4 - 95.9) (Stream)
Callan Rydz 6-3 Jamie Lewis (Stream)

Board 12
Mark Webster 6-3 Jermaine Wattimena (10)
Brendan Dolan 6-3 David Pallett
John Henderson (23) 6-2 Harry Ward
Adam Hunt 6-4 Ryan Joyce

Board 13
Peter Wright (6) 6-0 Wessel Nijman
Madars Razma 6-3 Mickey Mansell
Mervyn King (27) 6-0 Kevin Burness
Andy Jenkins 6-4 Niels Zonneveld

Board 14
Jonny Clayton (11) 6-5 Ted Evetts
Bradley Brooks 6-0 Eddie Dootson
Vincent van der Voort (22) 6-4 Ronny Huybrechts
Darren Johnson 6-2 Zoran Lerchbacher (87.5 - 84.7)

Board 15
Krzysztof Ratajski (3) 6-0 Carl Wilkinson
Mark Dudbridge 6-4 Dawson Murschell
Max Hopp (30) 6-3 Jan Dekker (98.3 - 93.2)
Maik Kuivenhoven 6-1 Mark Wilson

Board 16
Michael Smith (14) 6-4 Terry Temple
Berry van Peer 6-4 James Richardson
Keegan Brown (19) 6-3 Mark Barilli
Christian Kist 6-3 Scott Baker

2. Runde
Ian White (1) 6-4 Rowby-John Rodriguez (98.7 - 91.2)
Ross Smith (32) 6-1 Peter Hudson
Ritchie Edhouse 6-4 Steve West
José de Sousa (17) 6-5 Kim Huybrechts

Joe Cullen (8) 6-3 Simon Stevenson
Steve Lennon 6-4 Simon Whitlock (25)
Adrian Lewis (9) 6-5 Wayne Jones (Stream)
Joe Murnan 6-4 Danny Noppert (24) (Stream)

Daryl Gurney (5) 6-4 Yordi Meeuwisse
Robert Owen 6-3 Josh Payne
Ron Meulenkamp 6-1 George Killington
Tony Newell 6-3 Arron Monk

Dave Chisnall (4) 6-4 Alan Norris
Luke Humphries 6-2 Richard North
Jeffrey de Zwaan (13) 6-1 Darius Labanauskas
Stephen Bunting (30) 6-2 Reece Robinson

Gerwyn Price (2) 6-2 Marko Kantele
Gavin Carlin 6-0 Matt Clark
Devon Petersen 6-5 John Michael
Steve Beaton (18) 6-4 Adam Huckvale

Glen Durrant (7) 6-5 Cody Harris
Callan Rydz 6-5 Gabriel Clemens (26) (96.1 - 99.5)
Brendan Dolan 6-5 Mark Webster
John Henderson (23) 6-4 Adam Hunt

Peter Wright (6) 6-5 Madars Razma
Mervyn King (27) 6-5 Andy Jenkins
Jonny Clayton (11) 6-4 Bradley Brooks (Stream)
Darren Johnson 6-5 Vincent van der Voort (22) (Stream)

Krzysztof Ratajski (3) 6-2 Mark Dudbridge
Maik Kuivenhoven 6-4 Max Hopp (30) (93.9 - 92.4)
Michael Smith (14) 6-2 Berry van Peer
Keegan Brown (19) 6-3 Christian Kist
Losers: £500

3. Runde
Ian White (1) 6-4 Ross Smith (32)
José de Sousa (17) 6-3 Ritchie Edhouse
Joe Cullen (8) 6-3 Steve Lennon (Stream)
Joe Murnan 6-5 Adrian Lewis (9)

Daryl Gurney (5) 6-4 Robert Owen
Ron Meulenkamp 6-0 Tony Newell
Dave Chisnall (4) 6-3 Luke Humphries
Stephen Bunting (30) 6-4 Jeffrey de Zwaan (13)

Gerwyn Price (2) 6-3 Gavin Carlin
Devon Petersen 6-3 Steve Beaton (18)
Callan Rydz 6-4 Glen Durrant (7)
Brendan Dolan 6-2 John Henderson (23)

Peter Wright (6) 6-4 Mervyn King (27) (Stream)
Jonny Clayton (11) 6-0 Darren Johnson
Krzysztof Ratajski (3) 6-3 Maik Kuivenhoven
Michael Smith (14) 6-1 Keegan Brown (1)
Losers: £1.000

Achtelfinale
Ian White (1) 6-5 José de Sousa (17) (92.2 - 93.9) (Stream)
Joe Cullen (8) 6-4 Joe Murnan (98.7 - 94.0)
Ron Meulenkamp 6-5 Daryl Gurney (5) (88.9 - 96.4)
Dave Chisnall (4) 6-5 Stephen Bunting (30) (99.2 - 93.3)

Gerwyn Price (2) 6-4 Devon Petersen (95.7 - 100.9)
Brendan Dolan 6-2 Callan Rydz (99.2 - 96.1)
Peter Wright (6) 6-2 Jonny Clayton (11) (103.4 - 99.9)
Krzysztof Ratajski (3) 6-5 Michael Smith (14) (97.0 - 98.5) (Stream)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Ian White (1) 6-1 Joe Cullen (8) (100.1 - 84.6)
Ron Meulenkamp 6-3 Dave Chisnall (4) (108.4 - 106.3) (Stream)
Brendan Dolan 6-2 Gerwyn Price (2) (104.8 - 101.6)
Peter Wright (6) 6-0 Krzysztof Ratajski (3) (123.5 - 102.0) (Stream)
Losers: £2.250

Halbfinale
Ian White (1) 7-5 Ron Meulenkamp (101.6 - 96.4) (Stream)
Brendan Dolan 7-6 Peter Wright (6) (92.4 - 94.8) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Brendan Dolan 8-6 Ian White (1) (98.5 - 96.4) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 29: Brendan Dolan
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

MavOut

Administrator

  • "MavOut" started this thread

Posts: 7,040

Location: Kalkar

wcf.user.option.userOption51: 2010

  • Send private message

30

Tuesday, October 15th 2019, 11:12pm

Players Championship Nr. 30
Dienstag 15. Oktober, Metrodome - Barnsley


Diskussionsthread
Alle Informationen zum Turnier

1. Runde
Board 1
Ian White (1) 6-1 Ted Evetts
Davy van Baelen 6-2 Terry Temple
Max Hopp (32) 6-0 Darius Labanauskas (92.0 - 87.5)
Josh Payne 6-5 José Justicia

Board 2

Reece Robinson 6-2 José de Sousa (16) (Stream)
Jelle Klaasen 6-4 Mark Webster (Stream)
Jan Dekker 6-1 Ricky Evans (17) (Stream)
Andy Jenkins 6-3 David Pallett (Stream)

Board 3
George Killington 6-5 Joe Cullen (8)
Yordi Meeuwisse 6-4 Dave Prins
Simon Whitlock (25) 6-2 Callan Rydz
David Evans 6-5 Rowby-John Rodriguez (99.2 - 94.4)

Board 4
Wessel Nijman 6-4 Adrian Lewis (9)
Harry Ward 6-4 Scott Baker
Danny Noppert (24) 6-5 Matthew Edgar
Mike van Duivenbode 6-4 Kevin Garcia

Board 5
Peter Wright (5) 6-2 Joe Murnan
Ryan Searle 6-1 Mickey Mansell
Steve West 6-1 Brendan Dolan (28)
Niels Zonneveld 6-2 Nathan Derry

Board 6
Jamie Hughes (12) 6-3 Kyle Anderson
Mrk McGeeney 6-0 Adam Huck vale
Wayne Jones 6-4 Vincent van der Voort (21)
Adam Hunt 6-3 Richard North

Board 7
Dave Chisnall (4) 6-3 Kevin Burness
Andy Boulton 6-3 James Richardson
Arron Monk 6-3 Justin Pipe (29)
Alan Norris 6-4 Maik Kuivenhoven

Board 8
Jeffrey de Zwaan (13) 6-0 Mario Robbe
Simon Stevenson 6-3 John Michael
Stephen Bunting (30) 6-1 Ritchie Edhouse
Madars Razma 6-5 Robert Thornton

Board 9
Gerwyn Price (2) 6-1 Scott Taylor
Jonathan Worsley 6-3 Benito van de Pas
Geert Nentjes 6-4 Ron Meulenkamp (31)
Dirk van Duijvenbode 6-1 Christian Kist

Board 10
Chris Dobey (15) 6-3 Ross Smith
Luke Humphries 6-2 Marko Kantele
Steve Beaton (18) 6-4 Steve Lennon
Mark Wilson 6-2 Bradley Brooks

Board 11
Carl Wilkinson 6-5 Glen Durrant (7) (Stream)
Darren Webster 6-3 Conan Whitehead (Stream)
Mervyn King (26) 6-2 Tony Newell (Stream)
Cristo Reyes 6-5 Robert Owen (Stream)

Board 12
Jonny Clayton (10) 6-2 Eddie Dootson
Mark Dudbridge 6-3 Ryan Harrington
John Henderson (23) 6-4 Adrian Gray
Barrie Bates 6-5 Stephen Burton

Board 13
Berry van Peer 6-4 Daryl Gurney (6)
Cody Harris 6-4 Alan Tabern
Gabriel Clemens (27) 6-1 Mark Barilli (100.0 - 95.7)
Ryan Meikle 6-3 Matt Clark

Board 14
Jermaine Wattimena (11) 6-4 Dawson Murschell
Kim Huybrechts 6-1 Darren Johnson
Dimitri van den Bergh (22) 6-4 Luke Woodhouse
Jamie Lewis 6-5 Ronny Huybrechts

Board 15
Krzysztof Ratajski (3) 6-5 Ryan Joyce
Andrew Gilding 6-4 David Ladley
Devon Petersen 6-2 William O'Connor (30)
Martin Schindler 6-4 Gavin Carlin (97.9 - 96.1)

Board 16
Michael Smith (14) 6-3 Vincent van der Meer
Peter Hudson 6-5 Michael Barnard
Keegan Brown (19) 6-4 Matthew Dennant
Zoran Lerchbacher 6-0 Tytus Kanik (95.9 - 83.3)

2. Runde
Ian White (1) 6-5 Davy van Baelen
Max Hopp (32) 6-4 Josh Payne (92.2 - 88.2)
Jelle Klaasen 6-3 Reece Robinson
Andy Jenkins 6-2 Jan Dekker

Yordi Meeuwisse 6-5 George Killington
Simon Whitlock (25) 6-4 David Evans
Wessel Nijman 6-3 Harry Ward
Danny Noppert (24) 6-3 Mike van Duivenbode

Peter Wright (5) 6-3 Ryan Searle
Steve West 6-3 Niels Zonneveld
Mark McGeeney 6-5 Jamie Hughes (12)
Adam Hunt 6-2 Wayne Jones

Andy Boulton 6-2 Dave Chisnall (4)
Arron Monk 6-3 Alan Norris
Jeffrey de Zwaan (13) 6-4 Simon Stevenson
Stephen Bunting (30) 6-2 Madars Razma

Gerwyn Price (2) 6-3 Jonathan Worsley - Gerwyn Price hits a nine-dart finish!
Dirk van Duijvenbode 6-4 Geert Nentjes
Chris Dobey (15) 6-4 Luke Humphries (Stream)
Steve Beaton (18) 6-1 Mark Wilson (Stream)

Darren Webster 6-4 Carl Wilkinson
Cristo Reyes 6-4 Mervyn King (26)
Jonny Clayton (10) 6-2 Mark Dudbridge
Barrie Bates 6-5 John Henderson (23)

Cody Harris 6-3 Berry van Peer
Gabriel Clemens (27) 6-1 Ryan Maikle (98.8 - 92.6)
Jermaine Wattimena (11) 6-1 Kim Huybrechts
Jamie Lewis 6-4 Dimitri van den Bergh (22)

Krzysztof Ratajski (3) 6-1 Andrew Gilding (Stream)
Martin Schindler 6-4 Devon Petersen (98.6 - 98.6) (Stream)
Michael Smith (14) 6-2 Peter Hudson
Zoran Lerchbacher 6-4 Keegan Brown (19) (93.1 - 84.7)
Losers: £500

3. Runde
Max Hopp (32) 6-2 Ian White (1) (119.2 - 111.3) (Stream)
Andy Jenkins 6-3 Jelle Klaasen
Simon Whitlock (25) 6-1 Yordi Meeuwisse
Danny Noppert (24) 6-5 Wessel Nijman

Peter Wright (5) 6-5 Steve West
Mark McGeeney 6-2 Adam Hunt
Arron Monk 6-5 Andy Boulton
Jeffrey de Zwaan (13) 6-3 Stephen Bunting (30) (Stream)

Gerwyn Price (2) 6-2 Dirk van Duijvenbode
Chris Dobey (15) 6-2 Steve Beaton (18)
Darren Webster 6-0 Cristo Reyes
Jonny Clayton (10) 6-0 Barrie Bates

Cody Harris 6-2 Gabriel Clemens (27) (98.5 - 98.7)
Jermaine Wattimena (11) 6-1 Jamie Lewis
Krzysztof Ratajski (3) 6-4 Martin Schindler (96.6 - 97.0)
Michael Smith (14) 6-1 Zoran Lerchbacher (97.0 - 90.7)
Losers: £1.000

Achtelfinale
Andy Jenkins 6-2 Max Hopp (32) (94.4 - 84.7)
Danny Noppert (24) 6-4 Simon Whitlock (25) (92.6 - 93.0)
Peter Wright (5) 6-5 Mark McGeeney (104.4 - 101.1) (Stream)
Arron Monk 6-4 Jeffrey de Zwaan (13) (89.9 - 94.0)

Gerwyn Price (2) 6-3 Chris Dobey (15) (98.5 - 92.6)
Jonny Clayton (10) 6-4 Darren Webster (100.5 - 96.0)
Jermaine Wattimena (11) 6-1 Cody Harris (96.9 - 84.8) (Stream)
Krzysztof Ratajski (3) 6-4 Michael Smith (14) (97.2 - 96.9)
Losers: £1.500

Viertelfinale
Danny Noppert (24) 6-2 Andy Jenkins (93.7 - 89.0)
Peter Wright (5) 6-2 Arron Monk (88.3 - 81.7) (Stream)
Gerwyn Price (2) 6-4 Jonny Clayton (10) (104.2 - 95.7)
Krzysztof Ratajski (3) 6-5 Jermaine Wattimena (11) (99.9 - 98.7) (Stream)
Losers: £2.250

Halbfinale
Peter Wright (5) 7-2 Danny Noppert (24) (93.8 - 90.6) (Stream)
Krzysztof Ratajski (3) 7-5 Gerwyn Price (2) (106.7 - 100.9) (Stream)
Losers: £3.000

Finale
Peter Wright (5) 8-1 Krzysztof Ratajski (3) (101.0 - 94.1) (Stream)
Winner: £10.000
Runner-Up: £6.000

Sieger PC Nr. 30: Peter Wright
Lieblingsspieler: Gary Anderson, Kyle Anderson und Scott Waites

1 user apart from you is browsing this thread:

1 guests

dartn.de Dart News | Impressum | Kontakt |  Redaktion |  Disclaimer |  Datenschutz
Dart WM | BDO Dart WM | Dart Weltrangliste | Phil Taylor | Raymond van Barneveld | Dart Wurftechnik